5. Sınıf Bursluluk Sınavı Soruları İndir

5.sınıf Bursluluk Sınavı(İOKBS) soruları PDF olarak aşağıdaki linklerden indirebilirsiniz. 2021-2020-2019-2018-2017-2016-2015-2014-2013-2012-2011-2010 İOKBS bursluluk sınavı çıkmış soruları pdf olarak paylaşıyoruz. İşte indirme linkleri…

Bursluluk sınavına hazırlanan 5.sınıf öğrencileri için son 10 yılın çıkmış bursluluk sınavı sorularını paylaştık.

5.Sınıf Bursluluk Sınavı Çıkmış Sorular İndir

MEB Bursluluk sınavına hazırlanan binlerce öğrenci önceki yıllarda yapılmış olan İOKBS Bursluluk Sınavı çıkmış sorularını arıyor. 5sinif.com sitesi olarak 5. sınıf bursluluk sınavı çıkmış sorular arşivini sizler için paylaştık. Sitemizde son 10 yılın sınav soruları ve cevapları yer almaktadır.
* 2021 İOKBS soruları ve cevapları 25 Nisan 2021 tarihinde eklenecektir.

İOKBS Hakkında Kısaca Bilgi

Milli Eğitim Bakanlığının her yıl 5, 6, 7, 8, Hazırlık Sınıfı, 9, 10 ve 11. sınıf öğrencileri için yapmış olduğu İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Sınavıdır. (eski adıyla PYBS veya DYP)

İOKBS başvuruları her yılın şubat ayında alınır ve özellikle maddi durumu belirtilen sınav şartlarını sağlayan öğrenciler sınava girebilir.

Sınavın ardından ayrılan kontenjan durumuna göre taban puanı geçen öğrenciler burs almaya hak kazanırlar.

Kontenjan dağılımı ise,

 • %10’u Kanunlarla Özel Hak Tanınan Öğrencilere,
 • %5’i Bakanlığa bağlı resmî okul veya kurumlarda kadrolu veya sözleşmeli olarak çalışan, emekli olan ya da vefat eden öğretmenlerin öğrenci olan çocuklarına,
 • %5’i ailesinin oturduğu yerleşim biriminde ortaokul, özel eğitim ortaokulu veya imamhatip ortaokul bulunmayan öğrencilere,
 • %80’i (a), (b) ve (c) bentleri dışındaki diğer öğrencilere, ayrılır.
 • Birinci fıkradaki kontenjanlardan; (a) ve (c) bentlerinde belirtilen kontenjanların dolmaması hâlinde kalan kontenjan diğer öğrencilere ayrılan %80’lik kontenjana ilave edilir. Öğretmen çocuğuna ayrılan %5’lik kontenjanın dolmaması hâlinde ise kalan kontenjan öğretmen dışındaki Bakanlık merkez, taşra ve yurtdışı kadrolarında çalışan diğer eğitim personelin çocukları için kullanılır, buna rağmen dolmaması hâlinde kalan kontenjan %80’lik kontenjana ilave edilir. Başvuru şartları altındaki tüm maddeler için verilen beyanlar ve belgeler okul müdürünün, ilgili müdür yardımcısının ya da görevlendirilen bir müdür yardımcısının başkanlığında, en az 2 (iki) üye öğretmenden oluşan bir komisyon oluşturulacaktır. Bu komisyon tarafından, maddî durumları 2020 Malî Yılı için tespit edilen miktarı geçmeyen ve kontenjanla ilgili durumunu belgelendiremeyen öğrencilerin başvurularının incelenip gerekli düzeltmelerin yapılmasından sonra “diğer öğrenci” kontenjanından müracaatları sağlanacaktır.

İOKBS Soru Sayısı ve Dersleri

MEB Bursluluk sınavında hangi dersten kaç soru çıkacak? İşte yanıtı,

 • Türkçe 25 Soru
 • Matematik 25 Soru
 • Fen Bilimleri 25 Soru
 • Sosyal Bilimler 25 Soru
  * 25 soruluk Sosyal Bilimler testinin son 5 sorusu Din Kültürü ve Ahlak bilgisi sorusu yer almaktadır. Din Kültürü ve Ahlak bilgisi dersinden muaf olan öğrenciler için ayrıca 5 adet Sosyal Bilgiler sorusu vardır. Bu son 5 sorunun cevapları aynıdır.

1 yorum
 1. […] İOKBS Soruları İndir […]

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.